Zamień Energię Wody na Pracę i Zbuduj Koło Wodne!

czwartek, Marzec 21, 2019

Zamień Energię Wody na Pracę

i  Zbuduj Koło Wodne!

To tytuł jednego z zadań jakie postawiono przed uczestnikami tegorocznej IV edycji konkursu wiedzy i umiejętności technicznych MAŁY INŻYNIER, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Łapszach Niżnych. Z dowolnie wybranych, przygotowanych przez organizatora materiałów  reprezentanci szkół gminy Łapsze Niżne i okolic mieli skonstruować koło wodne, które miało podnosić kolejne odważniki o zwiększającej się masie. Oceniane były: kreatywność i pomysłowość, skuteczność działania, estetyka, sposób wykonania i sposób prezentacji. Wcześniej uczniowie składali gotowy zestaw z serii Mały Konstruktor, a jeszcze na rozgrzewkę rozwiązywali test wiedzy z  matematyki, informatyki, techniki i przyrody. Zadania konstrukcyjne okazały się wyzwaniem, ale jak co roku fantazja i kreatywność małych inżynierów dała radę. Praca w zespole  ułatwiała działanie, szczególnie że czasu nie było zbyt dużo, co mobilizowało do skutecznej pracy. Wyobraźnia i pomysłowość pozwoliły zbudować całkiem sprawnie działające koła wodne. Zadanie by ujarzmić energię wody zostało wykonane. Cel ten szczególnie był ważny, gdyż jednym z patronów konkursu i sponsorem nagród był  Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., który we współpracy z władzami Gminy Łapsze Niżne i naszą szkołą przygotował nagrody dla zwycięzców. Były to: RoboMaker (I m-ce) i Laboratorium Mechaniki (II i III m-ce) - za co bardzo dziękujemy. Nagrody wręczyli: prezes ZEW Leszek Bajorek-Fiałkowski, przedstawiciel delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Dorota Halczak-Słońska, przewodnicząca Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Praworządności Janina Schlegel. Komisja konkursowa w składzie: Jerzy Milaniak, Michał Krzyszkowski i ks. Łukasz Zaraś wysoko ocenili poziom prac konkursowych. Oto wyniki:

I miejsce -  drużyna w składzie: Budz Bartłomiej, Majerczak Dawid

 i Słowik Bartłomiej ze Szkoły Podstawowej im. Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu

II miejsce -  drużyna w składzie: Dragosz Adrian, Grywalski Filip i Starowicz Adam

ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych

III miejsce -  drużyna w składzie: Groń Magdalena, Kita Robert i Markowicz Artur

ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zestawy przyrządów geometrycznych, folder quest: "Spacer z Błogosławionym po Łapszach" i kubek z logo konkursu. W przerwie strażacy z łapszańskiej OSP zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, za co też bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję że nagrody, które otrzymali zwycięzcy konkursu  będą rozwijać dalej ich kreatywność i  zachęcać do tworzenia, bo motto konkursu to słowa Alberta Einsteina: Ważną rzeczą jest nie przestać pytać. Ciekawość ma swój powód do istnienia. Nigdy nie trać świętej ciekawości.

Dziękujemy wszystkim za przybycie na konkurs, uczniom i szkołom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok!       

Organizatorzy Konkursu

polecamy film na Nasza Szkoła na YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=JMJ4uNdG6m4