„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Łapsze Niżne”

Gmina Łapsze Niżne realizuje projektu pn.: „Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Łapsze Niżne” współfinansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B. Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.

Projekt realizowany jest przez Gminę Łapsze Niżne od 01.01.2024 r. do 31.12.2026 r.

W ramach projektu realizowane będą zadania:

  1. Zatrudnienie ekodoradcy w gminie

Zadanie obejmuje zatrudnienie ekodoradcy, który prowadził będzie stacjonarny punkt obsługi mieszkańców. Do zadań ekodoradcy należy m.in.: bezpośrednia pomoc doradcza dla mieszkańców w zakresie wymiany źródła c.o. i c.w.u. oraz modernizacji energetycznej budynku, pomoc mieszkańcom w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie i ich rozliczaniu
(w szczególności osobom wykluczonym), prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych
w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu, adaptacji do tych zmian i łagodzenia ich skutków, pozyskiwanie środków zewnętrznych przeznaczonych na ochronę powietrza, aktualizacja bazy CEEB na podstawie danych przekazywanych przez właścicieli i zarządców budynków.

  1. Utworzenie, adaptacja, wyposażenie stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców

W ramach zadania zrealizowana zostanie adaptacja pomieszczenia na punkt obsługi mieszkańców i pokrycie kosztów wyposażenia (doposażenie obecnie istniejącego punktu).
Zostanie zakupiony sprzęt komputerowy, urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, ksero), roll-up oraz stojak do ekspozycji materiałów informacyjnych i promocyjnych.

  1. Przygotowanie gminnej strategii transformacji energetycznej w oparciu o obowiązujące dokumenty

W ramach zadania wykonany zostanie kompleksowy bilans energetyczny, który obejmie wszystkie nośniki energetyczne występujące na terenie gminy, w tym źródła OZE. Na podstawie pełnego bilansu energetycznego określony zostanie plan redukcji emisji wymagań wynikających z programu ochrony powietrza oraz polityki energetyczno-klimatycznej. Dane te zostaną wykorzystane do aktualizacji gminnego dokumentu strategicznego takiego jak: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Łapsze Niżne, uwzględniającego kwestie transformacji energetycznej gminy.

  1. Prowadzenie lokalnych akcji informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej

W ramach zadania zorganizowanych zostanie 12 wydarzeń informacyjno-edukacyjnych oraz
6 spotkań z grupami opiniotwórczymi. Dystrybuowane będą  materiały dla mieszkańców m.in. w zakresie korzyści wynikających z wymiany starego źródła ogrzewania i docieplenia budynku (plakaty, ulotki, broszury). Zostanie zakupiony roll-up do wykorzystania w ramach organizowanych wydarzeń. Planowana jest również publikacja informacji edukacyjnych
w prasie.

  1. Zakup sprzętu do wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacji

W ramach zadania zakupiony zostanie mobilny terminal do prowadzenia inwentaryzacji źródeł ogrzewania w terenie wraz z oprogramowaniem oraz kamera termowizyjna do identyfikacji konieczności prowadzenia działań termomodernizacyjnych oraz edukacji w zakresie podnoszenia świadomości potrzeby przeprowadzania termomodernizacji domów.

Odbiorcy projektu:

Projekt skierowany jest dla mieszkańców Gminy Łapsze Niżne i regionu poprzez świadczenie usług ekodoradcy. Z działań projektu skorzystają lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urząd
i Gminny Ośrodek Kultury. Ekodoradca będzie prowadził działania edukacyjne i informacyjne
w tychże miejscach, aby zwiększyć świadomość ekologiczną wśród osób odwiedzających te instytucje. Odbiorcami projektu będą też władze lokalne i administracja gminna, ponieważ
w ramach projektu opracowana i wdrożona zostanie strategia transformacji energetycznej.

Cel projektu:

Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji
i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości. Realizacja zadań projektu stanowi jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki energetyczno-klimatycznej.

Efekty projektu:

Efektem udziału mieszkańców w projekcie jako jego odbiorców będzie poprawa jakości powietrza w gminie i regionie. Dzięki wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej, emisja szkodliwych substancji zostanie zredukowana, co wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców Gminy Łapsze Niżne.

Wartość projektu: 502 999,30 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 427 549,41 zł

#FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie

Punkt Obsługi Ekodoradcy

Od 1 stycznia 2024 roku w Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych funkcjonuje Punkt Obsługi Ekodoradcy, w ramach realizowanego projektu pn.: „Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Łapsze Niżne”, współfinansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B. Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.

Lokalizacja:

Urząd Gminy Łapsze Niżne
34-442 Łapsze Niżne
ul. Jana Pawła II 20
pokój numer 19
tel. 18 26 27 927
e-mail: ekodoradca@lapszenizne.pl

Punkt otwarty:
poniedziałek: 7.30-15.30

Wtorek: 8.30-16.30

środa – piątek: 7.30-15.30

 

 

Back to Top