Warsztaty tkackie

wtorek, Październik 26, 2021

21 października 2021 r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej we Frydmanie wraz z wychowawczynią udali się do "Byczej Obory", jednego z  obiektów Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca", aby wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. Na początku dzieci zapoznały się z budową i działaniem tradycyjnego krosna tkackiego oraz mogły obserwować na żywo pokaz tkania na krośnie przez naszą gospodynię p. Magdalenę Dudas. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest krosno, osnowa, kim jest tkacz i dlaczego musi uważać, aby nie stracić wątku. A także tego, jakich materiałów używano kiedyś do tkania i co z nich powstawało. Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne, uczniowie własnoręcznie wykonali miniaturę tkacką. Udział w tego rodzaju aktywności wymagał od dzieci skupienia, uwagi i zaangażowania. Nasi uczniowie znakomicie sobie poradzili, a zajęcia techniczne w takim wydaniu bardzo im się podobały, czego dowodem był promienny uśmiech na ich twarzach.

Gospodarze zadbali również o podniebienia swoich gości i jako przekąskę przygotowano chipsy ziemniaczane, ale w zdrowszym wydaniu, bo opiekane na blachach pieca.

Również dodatkową atrakcją było obejrzenie inwentarza czy zabawa na huśtawce.

Słowa podziękowania kierujemy do pani Magdaleny Dudas za realizację zajęć warsztatowych, a także miłą i sympatyczną atmosferę. Dziękujemy za poświęcony nam czas i do zobaczenia na kolejnych warsztatach! 

JM