„Szkoła pamięta”
25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada nasza szkoła włączyła się, zgodnie z apelem Ministerstwa Edukacji Narodowej, do akcji „Szkoła pamięta” .
Akcję rozpoczęła wizyta klasy III ze swoją wychowawczynią mgr D. Krzysik na wiejskim cmentarzu. Uczniowie wykazali niezwykłe zaangażowanie i odpowiedzialność za Mogiłę Nieznanych Żołnierzy, którą w br. szkolnym otoczyli szczególną opieką. Nie tylko uprzątnęli zeschnięte liście, wypalone znicze oraz zwiędłe kwiaty, ale także wykonali konserwację mogiły przy użyciu dostępnych środków i na miarę własnych możliwości. Uczniowie chętnie dokonali również wizytacji cmentarza w celu ustalenia lokalizacji grobów zmarłych nauczycieli z naszej placówki i nie tylko.
Kulminacyjnym wydarzeniem w ramach podjętej akcji było zorganizowanie szkolnego apelu, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. W czasie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez mgr Anielę Gryglak – Bigos, przybliżone zostały uczniom postaci ANTONIEGO KIEDZIUCH - wojennego weterana samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i Marynarki Wojennej z niszczyciela z Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej „ Błyskawica”, który po wielu perypetiach i zawirowaniach wojennych wrócił do naszej wsi i tu spoczywa. Drugą ważną dla naszej społeczności postacią jest PANI MARIA SKORUPKA - przedszkolanka, która była pionierką pierwszego w Łapszach Wyżnych przedszkola, a był to rok 1947. To Ona rozpoczęła nową historię edukacyjną wśród łapszańskich dzieci. Pożegnaliśmy Ją niedawno, bo w roku 2018.
Punktem zwrotnym programu był wymarsz uczniów z klas I-III z kwiatami i zniczami oznaczonymi szkolnymi emblematami, i zapalenie ich na grobie żołnierzy, nauczycieli. Przed wyruszeniem na cmentarz dzieci i nauczyciele uczcili pamięć naszego Patrona Błogosławionego Jana Pawła II, zapalając znicz pod Jego tablicą pamiątkową. Uczczenie pamięci tych, którzy odeszli rozpoczęliśmy minutą ciszy przy Mogile Nieznanych Żołnierzy. Później kolejno nawiedzaliśmy groby zmarłych nauczycieli. Po wizycie na cmentarzu wróciliśmy do dalszego toku pracy szkolnej.
- GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA – mogiła na naszym cmentarzu, w której spoczywają szczątki bezimiennych bohaterów żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej. Nie wiemy z imienia i nazwiska, czy narodowości, jacy to byli żołnierze, ale wiemy, że i dzięki nim, jesteśmy i żyjemy w wolnej ojczyźnie.
- ANTONI KIEDZIUCH - wojenny weteran samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i Marynarki Wojennej z niszczyciela z Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej „ Błyskawica”. Po wielu perypetiach i zawirowaniach wojennych wrócił do nas i tu spoczywa, gdzie jego miejsce.
Oprócz postaci wojennych na naszym pięknym cmentarzu spoczywają także osoby , które zapisały się na zawsze na kartach naszej szkolnej historii.
Znajduje się tutaj grób:
- ROZALII PALENIK – kierownika szkoły w latach 1957- 1964
- MARII SKORUPKA – założycielki przedszkola w ŁAPSZACH WYŻNYCH
- WŁADYSŁAWY KIEDZIUCH – nauczycielki z Lipnicy
- ANNY SUTOR
- EDWARDA BIZIAK - Nauczyciel w Krościenku
- MARII BIZUB
- HELENY SOŁTYS – Dyrektora naszej szkoły w latach 1971- 1981