KONKURS MAŁY INŻYNIER 2023 - VI EDYCJA w ŚWIECIE ELEKTRYCZNOŚCI

piątek, Maj 12, 2023

KONKURS MAŁY INŻYNIER 2023 VI  EDYCJA w ŚWIECIE ELEKTRYCZNOŚCI

Uporządkowany przepływ elektronów, czyli prąd elektryczny był tematem zadania praktycznego VI edycji konkursu „Mały Inżynier” organizowanego 20 kwietnia, przez naszą szkołę. Oczywiście wcześniej dwuosobowe zespoły uczniów ze szkół naszego regionu (w konkursie uczestniczyły poza szkołami z naszej gminy również szkoły ze Sromowiec Niżnych i Wyżnych) zmierzyły się z testem zadań matematyczno-informatyczno-techniczno-przyrodniczych w części teoretycznej.

Zadanie praktyczne polegało na zaprojektowaniu i przygotowaniu makiety oświetlenia standardowego domku mieszkalnego. Do dyspozycji zawodników były potrzebne materiały w postaci m.in.: kabli, złączek, mocowań, wyłączników, transformatorków i oczywiście potrzebnych narzędzi m.in. lutownicy i oczywiście młotka. Nowością w tej edycji był czas na skorzystanie z zasobów internetu do poszukania potrzebnych wiadomości. Po przygotowaniu projektu i zasięgnięciu informacji w światowej sieci uczniowie zabrali się za wykonanie makiety pod czujnym okiem komisji i organizatorów konkursu, którzy dopingowali młodych majsterkowiczów i czuwali nad ich bezpieczeństwem z zachowaniem zasad BHP - próby sprawdzenia czy instalacja świeci odbywały się z pomocą członków komisji. Efekty na pewno widać na zdjęciach i oczywiście wszystkie instalacje po podłączeniu do zasilania  zaświeciły się. Komisja, którą tworzyli w tym roku p. Michał Krzyszkowski z ZEW Niedzica S.A. i p. Andrzej Przystał z Urzędu Gminy oceniała m.in. funkcjonalność projektu oświetlenia, jakość wykonania, estetykę i prezentację po zakończeniu zadania. Ocena prac nie była łatwa, ale wyniki testu z wiadomości i zadanie praktyczne wyłoniły zwycięzców konkursu, którymi w VI edycji Konkursu  Mały Inżynier 2023 zostali:

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej

w Sromowcach Wyżnych

II miejsce – Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy

III miejsce – Szkoła Podstawowa

im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu

Gratulujemy zwycięzcom!

Nagrodami w konkursie w tym roku były zestawy klocków LEGO Technic do budowy ciekawych maszyn i pojazdów. Za ufundowanie nagród bardzo serdecznie dziękujemy: Zespołowi Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. i Urzędowi Gminy Łapsze Niżne. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali jako nagrody pocieszenia pendrive’y. Dziękujemy Wójtowi naszej Gminy p. Jakubowi Jamróz i  Prezesowi ZEW Niedzica S.A. p. Leszkowi Bajorek-Fiałkowskiemu za pomoc w organizacji konkursu i objęcie go honorowym patronatem. Dziękujemy komisji konkursowej i wszystkim uczestnikom konkursu - uczniom i nauczycielom za podjęcie wyzwania.

Mamy nadzieję, że tegoroczne zadanie praktyczne z prądem elektrycznym w roli głównej zaciekawiło  uczniów i zachęci do zgłębienia tematu, a także zmotywuje do działania - oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez elektryczności, a przecież to zjawisko to nie tylko szeroko pojęta technika, ale i wyładowania atmosferyczne i impulsy nerwowe w naszych neuronach. A skłaniając nasze komórki nerwowe do działania  pamiętajmy o słowach Alberta Einstein, które stały się mottem naszego konkursu: „Ważną rzeczą jest nie przestać pytać. Ciekawość ma swój powód do istnienia. Nigdy nie traćmy świętej ciekawości …” 

Szkoła Podstawowa

im. bł. ks. J. Stanka w Łapszach Niżnych