Inwestycje Gminy Łapsze Niżne
W ramach projektu dotyczącego budowy III etapu Szlaku wokół Tatr Gmina Łapsze Niżne realizowała kilka inwestycji:
- BUDOWA INFRASTRUKTURY ROWEROWEJ ORAZ OBSŁUGI ROWERZYSTÓW NA SZLAKU WOKÓŁ TATR
Gmina Łapsze Niżne zadbała o dziedzictwo kulturowe na trasie Szlaku wokół Tatr, dlatego wyremontowała 2 zabytkowe sypańce znajdujące się w Kacwinie. Wnętrze sypańców zostało wyposażone w tradycyjne elementy zagrody spiskiej takie jak skrzynie, narzędzia gospodarcze, krosna, garnki itp. Odrestaurowane sypańce są ogólnodostępne i bezpłatnie udostępniane użytkownikom Szlaku. Jest to wkład w ochronę materialnego dziedzictwa pogranicza i unikatowych elementów, które nie występują nigdzie poza Spiszem.
Z kolei inicjatywa remontu strychu Domu Ludowego i przeznaczenia go na bezpłatne interaktywne muzeum przyrodnicze odkryła drugi z aspektów Szlaku wokół Tatr jakim jest udostępnianie rowerzystom miejsc o szczególnym znaczeniu przyrodniczym. Wystawa poświęcona jest tematyce przyrody gminy oraz w ujęciu ogólnym Pienin i Beskidów. Oprócz przybliżenia zwiedzającym tematyki flory i fauny gminy, wystawa kładzie szczególny nacisk na edukację związaną z ochroną środowiska oraz gospodarką zrównoważonego rozwoju. Ekspozycja jest w pełni interaktywna i multimedialna. Ekspozycja zlokalizowana została w Łapszach Niżnych bezpośrednio przy trasie Szlaku wokół Tatr, który powstał w II etapie - wszyscy zainteresowani mogą ją bezpłatnie obejrzeć w ramach działalności Domu Ludowego w Łapszach Niżnych. Remont obejmował: roboty malarskie, roboty w zakresie stolarki budowlanej, izolacji, instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej. Na ekspozycję zagospodarowane zostały 4 pomieszczenia poddasza wraz z korytarzem.
Na odcinku wybudowanym w ramach II etapu pomiędzy Dursztynem a Łapszami oraz w Kacwinie wykonane zostały 2 miejsca odpoczynku dla rowerzystów wyposażone w wiatę, ławkę fotowoltaiczną, tablice, stojaki, samoobsługowy punkt serwisowy, lunetę itp. Ta mała architektura ułatwia rowerzystom korzystanie ze ścieżek rowerowych podczas długich wędrówek rowerowych.
- REMONT ŚCIEŻKI ROWEROWEJ NA ODCINKU KACWIN-WIELKA FRANKOWA
Zrealizowana inwestycja polegała na remoncie odcinka ścieżki rowerowej o długości 1,12 km z nawierzchnią asfaltową. Prowadzi on bezpośrednio z Kacwina do granicy państwa Kacwin-Wielka Frankowa. Ścieżka rowerowa, która została wyremontowana stanowi bezpośredni transgraniczny łącznik pomiędzy Polską i Słowacją. Dlatego remont tego odcinka ścieżki rowerowej położonego bezpośrednio na granicy państwa poprawił dostęp i polepszył jakość podróży rowerowych między Polską a Słowacją na transgranicznym Szlaku wokół Tatr.
Ponadto Gmina Łapsze Niżne realizowała działania związane z zarządzaniem i promocją projektu.
Zgodnie z projektem budżet w części dotyczącej Gminy Łapsze Niżne wynosił: 547 873,45 EUR w tym dofinansowanie z EFRR to: 438 355,53 EUR (85% z kwoty kwalifikowalnej wynoszącej 515 712,37 EUR).
W wyniku pomiaru natężenia ruchu rowerowego na Szlaku wokół Tatr na nowym odcinku ścieżki rowerowej na terenie Łapsze Niżne oszacowano, że korzysta z niego 30 420,00 osób rocznie.