I etap Szlaku wokół Tatr w Gminie Łapsze Niżne jest już gotowy!
W lipcu 2018 r. zakończono budowę ścieżek rowerowych w ramach II etapu Szlaku wokół Tatr w Gminie Łapsze Niżne. Łącznie wybudowany w Gminie 8 km asfaltowych ścieżek rowerowych. O inwestycji na ul. Wiśmierskiego i Wiejskiej w Łapszach Niżnych pisaliśmy tutaj. Teraz oddano do Waszego użytku kolejne dwa odcinki przebudowywane na ścieżki rowerowe od sierpnia 2017 r. przez firmę Krzysztof Stachoń Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „STACHOŃ” - ul. Potok w Łapszach Niżnych i ul. Na Ospysek oraz Na Bałyze w Kacwinie
Wykonany odcinek „Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr” o nawierzchni asfaltowej i łącznej długości 4, 32 km (w tym ul. Potok w Łapszach Niżnych wraz z dojazdem do drogi na Bałyze – 1,16 km oraz ul. Na Ospysek oraz Na Bałyze - 3,16 km) rozpoczyna się od zakończenia ścieżki na ul. Wiejskiej w Łapszach i prowadzi prawie do granicy Polski ze Słowacją – Kacwin- Wielka Wielka Frankowa. Odcinek znajdujący się na tej trasie, a biegnący po istniejących drogach zostanie oznakowany przez Partnera Wiodącego we współpracy z Gminą Łapsze Niżne. Zapewni to ciągłość szlaku na krótkich odcinkach, na których nie ma możliwości wybudowania samodzielnych tras rowerowych. Przejeżdżając przez Kacwin można obejrzeć m.in. spichlerze spiskie, tzw. Sypańce. Planowana inwestycja zwiększa dostępność w szczególności obszarów cennych przyrodniczo takich jak: Wodospad na Kawińskim Potoku, Rezerwat Niebieska Dolina chroniący zachowany naturalny fragment buczyny karpackiej, z bogactwem puszczańskiego krajobrazu, który na terenie Pogórza Spisko-Gubałowskiego prawie zaniknął, czy Przełom Białki koło Trybsz znajdujących się w oddaleniu od głównych dróg. Cała trasa obfituje w panoramiczne widoki na Tatry, Gorce i Pieniny. Ścieżka stanowi także znakomity punkt wypadowy do położonych w pobliżu największych atrakcji tego obszaru: Zamku w Niedzicy, Jeziora Czorszyńskiego –sztucznego zbiornika wodnego na Dunajcu położonego między malowniczymi Pieninami i Gorcami kuszącego nie tylko amatorów sportów wodnych (z jego tafli można np. podziwiać unikalny rezerwat Zielone Skałki w Pieninach), czy Rezerwat Przełom Białki koło Trybsza. Inwestycja w sposób istotny zwiększa atrakcyjność regionu pod kątem turystyki (rozwój usług turystycznych, rekreacyjnych, sportowych itp.).
Koszt inwestycji na ul. Potok w Łapszach Niżnych wraz z dojazdem do drogi na Bałyze i mostem oraz ul. Na Ospysek oraz Na Bałyze wyniósł ponad 2 mln złotych.
Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej efektami budowy!
Inwestycja częścią projektu flagowego pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr-etap II” wdrażanego wspólnie przez 10 partnerów z Polski i ze Słowacji w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja.
Zdjęcia: archiwum Gminy Łapsze Niżne