Dokumenty i dane osobowe
-
Dowód osobisty - informacja o dokumencie
Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić Twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. Dodatkowo, z dowodem możesz podróżować bez paszportu między innymi do krajów Unii Europejskiej. Poniżej przedstawimy podstawowe informacje na temat dowodu osobistego.
Uzyskaj dowód osobisty
Każdy pełnoletni polski obywatel, który mieszka w Polsce, musi posiadać ważny dowód osobisty. Zawiera on aktualne informacje, takie jak: imię, nazwisko czy numer PESEL. Kończy się ważność Twojego dowodu? Zbliżają się Twoje 18 urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód? Dowiedz się, jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego.
Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka
Chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach strefy Schengen. Poniżej, dowiesz się jak złożyć wniosek o wydanie dowodu dla dziecka.
Zdjęcie do dowodu lub paszportu
Chcesz wyrobić dowód osobisty lub paszport i potrzebujesz zdjęcie? Poniżej dowiesz się, jak powinno wyglądać.
Sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest gotowy
Nowy dowód osobisty możesz odebrać w terminie 30 dni od dnia złożeniu wniosku, jednak zazwyczaj dowód jest gotowy wcześniej. W szczególnych przypadkach termin może zostać wydłużony. Poniżej dowiesz się, jak możesz sprawdzić, czy Twój dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.
Zgłoś utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego (unieważnienie dowodu osobistego)
Twój dowód zaginął lub został uszkodzony? Ktoś Ci go ukradł? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni Twój dowód.
Sprawdź, czy dowód jest unieważniony
Każdy może sprawdzić przez Internet, czy dowód osobisty jest unieważniony. Możesz sprawdzić jedynie dowody osobiste, które zostały wydane w Polsce.
Paszport - informacje o dokumencie
Paszport to dokument, który potwierdza Twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem możesz podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.
Jak wyrobić paszport (osoba dorosła)
Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj, że jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską musisz mieć paszport. Dowiedz się, jak uzyskać paszport.
Jak wyrobić paszport dla dziecka
Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Dowiedz się, jak uzyskać paszport dla dziecka.
Sprawdź, czy Twój paszport jest gotowy
Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od dnia złożeniu wniosku, jednak zazwyczaj paszport jest gotowy wcześniej. W szczególnych przypadkach termin może zostać wydłużony. Na stronie dowiesz się, czy Twój paszport jest gotowy do odbioru.
Uzyskaj prawo jazdy
Chcesz uzyskać prawo jazdy? A może już je masz i chcesz uzyskać pozwolenie na kolejną kategorię? Dowiedz się, jak wygląda cały proces - od złożenia wniosku, przez kurs i egzamin, po odbiór dokumentu.
Kategorie prawa jazdy
Chcesz uzyskać prawo jazdy? Sprawdź, jakie pojazdy możesz prowadzić w poszczególnych kategoriach oraz w jakim musisz być wieku, żeby móc zdać egzamin, by je prowadzić.
Zgłoś urodzenie dziecka
Każde nowo narodzone dziecko trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje akt urodzenia dziecka, przekaże Ci jego numer PESEL i zamelduje je. Poniżej przedstawimy Ci, kiedy i jak zgłosić urodzenie dziecka oraz jakich dokumentów potrzebujesz.
Wróć do nazwiska noszonego przed ślubem
Po rozwodzie chcesz wrócić do swojego poprzedniego nazwiska? Umów się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego (USC) albo - jeżeli jesteś za granicą - w polskim konsulacie. Złożysz przed kierownikiem USC albo konsulem oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed ślubem.
Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych
Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych? Chcesz potwierdzić, czy dane zawarte w państwowym rejestrze są poprawne? Dowiedz się, jak uzyskać dostęp przez internet do własnych danych.
Uzyskaj zaświadczenie o swoich danych przetwarzanych w Rejestrze Dowodów Osobistych
Potrzebujesz zaświadczenia, które będzie zawierało informację o Twoich danych, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych? Poniżej opisujemy, jak możesz otrzymać takie zaświadczenie.
Uzyskaj dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych
Chcesz uzyskać dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych (RDO)? Złóż wniosek o udostępnienie danych - możesz to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub listownie.
Czym jest rejestr PESEL
PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, jest jednym z podstawowych rejestrów w Polsce. Zawiera informacje o obywatelach polskich oraz cudzoziemcach, którzy mają numer PESEL.
Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL
Tu dowiesz się, jak sprawdzić swoje dane, które znajdują się w rejestrze PESEL.
Czym jest numer PESEL
Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Numer PESEL zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną.
Zmień numer PESEL
Numer PESEL zawiera dwie istotne informacje: datę urodzenia oraz płeć obywatela. W określonych sytuacjach można go zmienić (na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub płci). Poniżej dowiesz się, w jakich sytuacjach możesz zmienić numer PESEL.
Uzyskaj numer PESEL (dla obywateli polskich)
Masz polskie obywatelstwo, ale mieszkasz za granicą i nie masz numeru PESEL? Numer PESEL będzie Ci potrzebny, jeśli chcesz otrzymać polski dowód osobisty lub paszport. Również niektóre urzędy i instytucje wymagają podania numeru PESEL. Poniżej opisujemy, jak możesz otrzymać numer PESEL.
Uzyskaj numer PESEL (dla cudzoziemców)
Jeśli jesteś cudzoziemcem i dostałeś zgodę na pobyt o stałym charakterze w Polsce (na przykład: masz status uchodźcy albo zgodę na pobyt stały), możesz się zameldować, a automatycznie otrzymasz numer PESEL. Jeśli nie możesz się zameldować, a jakiś urząd wymaga od Ciebie numeru PESEL, to możesz złożyć wniosek indywidualnie. Poniżej przedstawiamy, jak możesz to zrobić.