XXXIII „Śpiskie Zwyki” 3-5 lutego 2023r.

wtorek, luty 7, 2023

„Śpiskie Zwyki” to wielkie święto kultury Spisza, podczas którego spotykają się zespoły regionalne, kierownicy zespołów, mieszkańcy Spisza, aby wspólnie kultywować rodzime zwyczaje, utrwalać muzykę, taniec i śpiew.

Trzydniowy konkurs rozpoczął się na zamku „Dunajec” konkursami: gawędziarzy, skrzypków i śpiewaków można było obejrzeć 83 występy,  w tym 17 instrumentalistów skrzypków, 22 śpiewaków, 15 grup śpiewaczych, 26 gawędziarzy oraz 1 w kategorii mistrz-uczeń w śpiewie i 2 w kategorii mistrz-uczeń w grze na skrzypcach.

Drugiego dnia, na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowało się 12 zespołów regionalnych, w tym 6 dziecięcych i 6 młodzieżowych, w dwóch kategoriach konkursowych: prezentowany zwyczaj i obrzęd oraz taniec.

W trzecim dniu Śpiskich Zwyków w konkursie prezentowany zwyczaj i obrzęd oraz taniec wystąpiło 7 dorosłych zespołów regionalnych.

Powołana specjalnie komisja w składzie:

Michalina Wojtas – choreograf,
Jadwiga Adamczyk – muzyk, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu,
Benedykt Kafel – etnograf,

Aleksander Smaga – muzyk, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu

obejrzała, omówiła i oceniła występy zespołów, biorąc pod uwagę walory artystyczne zawarte w prezentowanych programach.

W oczekiwaniu na wyniki zmagań konkursowych, w sobotnim i niedzielnym konkursie zespołów regionalnych, czas umilała muzyka zespołu Śpisko Qmpanijo.


Pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom i instruktorom za zaangażowanie i ogromny wkład pracy w kultywowanie naszych tradycji. Miejmy nadzieję, że z roku na rok chęć propagowania spiskiego dziedzictwa kulturowego będzie coraz bardziej powszechna i trwała.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Pan Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

Partnerami byli: Małopolskie Centrum kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Muzeum Zespół Zamkowe w Niedzicy oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.

Głównym Partnerem imprezy było natomiast Województwo Małopolskie.

Krystyna Milaniak

Protokół 3.02.2023r.


Protokół 4-5.02.2023r.

GALERIA

 

 

Kategoria: