Konkurs gwarowy „Wieśniane Słowa – Wieśniane Nuty” - rozstrzygnięty

środa, Kwiecień 21, 2021

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trybszu wzięli udział w Wiosennym Konkursie Gwarowym: „Wieśniane Słowa - Wieśniane Nuty” zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Myślą przewodnią konkursu było „ponowne zasianie góralskiego słowa w ludzkie serca” i podtrzymanie regionalnych tradycji literackich, które w dużej mierze przyczyniły się do tego, że tutejsze gwary (podhalańska, spiska, orawska, pienińska) przetrwały i pozostają żywe.

Ze względu na obecną sytuację konkurs miał formę online. Uczestnicy mieli przygotować recytację dwóch tekstów gwarowych dowolnych autorów lub wygłosić dotychczas nigdzie niepublikowany, przygotowany specjalnie na ten konkurs jeden tekst prozatorski, czyli  gadkę.

Wśród finalistów wyłonionych przez Komisję w składzie: Anna Mlekodaj - dr hab. Nauk humanistycznych, prof. PPUZ w Nowym Targu oraz Wanda Szado-Kudasik – regionalistka, spośród 89 recytatorów i 12 gawędziarzy znaleźli się nasi uczniowie:

w grupie recytatorów z kl. I - IV

II miejsce – Lena Sarna

w grupie gawędziarzy z kl. I - IV

II miejsce - Paweł Findura

w grupie gawędziarzy z kl. V - VIII

III miejsce ex aequo - Laura Wyrostek

Autorką prezentowanych przez naszych uczniów gawęd oraz niektórych wierszy jest pani Julia Miśkowicz.

Serdeczne gratulacje i podziękowania należą się zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy podjęli trud przygotowania się do występu.

Link do artykułu na podhale24.pl https://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/75804/Konkurs_gwarowy_rozstrzygniety.html

Galeria zdjęć: https://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,DEAD02385A91C89DF08D478CC44D8374B24F363D#/

Kategoria: