KATYŃ 1940 r. – PAMIĘTAMY!

sobota, Kwiecień 16, 2022

W tradycji łapszańskiej szkoły podstawowej jest, że co roku młodzież spotyka się aby uczcić pamięć poległych, pomordowanych w Katyniu w 1940 roku. Uczniowie klas ósmych 13 kwietnia 2022 r. o tych tragicznych wydarzeniach sprzed 82 lat opowiedzieli w przedstawieniu „Prawdy nie można rozstrzelać”. Mocno wybrzmiały słowa: tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję i miłość  jednym strzałem w tył głowy.

I tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć świadkowie zbrodni, z głębin wychodzą na powierzchnię, jedyny pomnik na ich grobie”.

Duże emocje niosły słowa: Niech z tego miejsca i z tego apelu idzie w świat nasze wołanie: Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej ludobójstwa! Nigdy więcej wojny! Nigdy!

Do Apelu Poległych zostali zaproszeni też uczniowie z kl. VIII a i VIII b z Niedzicy. Wspólnie z łapszańską młodzieżą oddali hołd i przywołali pamięć Spiszaka z Jurgowa - ppor. Ignacego Plucińskiego, który został zamordowany w Charkowie. Przy symbolicznym pomniku -Dębie Pamięci złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze.

E. Łukuś