IV Gminny Dzień Seniora w Kacwinie

wtorek, Grudzień 13, 2022

IV Gminny  Dzień  Seniora

W dniu 10 grudnia 2022 r. po dwuletniej przerwie w końcu udało się zorganizować kolejne spotkanie seniorów (65+) z terenu Gminy Łapsze Niżne !

Na spotkanie w sali Remizy OSP w Kacwinie ochoczo przybyło ok. 260 Seniorów. Wójt Gminy – Pan Jakub Jamróz wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy – Panem Zdzisławem Majerczakiem uroczyście otworzyli wydarzenie i wznieśli toast za wszystkich Seniorów z terenu gminy. W programie spotkania nie zabrakło tradycyjnych występów prezentujących taniec i śpiew regionalny w wykonaniu dwóch grup wiekowych miejscowego zespołu regionalnego „Bystry Potok” oraz spiskiej gawędy zaprezentowanej przez Kamilę Krzysiaczek. Ponadto uczestnikom czas umiliła grupa teatralna „Niedźyckie Zazraki” z Niedzicy, która prezentując tematyczny skecz pn. „"Idyme na Dziyń Seniora" do łez rozbawiła wszytskich obecnych na sali Mieszkańców gminy. Oprawę muzyczną i świetną zabawę przy wspólnym śpiewie zapewniła niezawodna Kapela „Wartko”. Po części artystycznej uczestnicy mogli wspólnie zjeść ciepły posiłek i przy słodkim ciastku i kawie powspominać dawne lata.

Gminny Dzień seniora był również idealną okazją do zaprezentowania prac zrealizowanych w ramach zainicjowanych na terenie gminy projektów dla seniorów.

Jednym z nich był projekt „Aktywni +” w ramach którego stworzono  4 krótkie filmy o aktywnych seniorach z terenu gminy Łapsze Niżne oraz portrety  uczestników projektu  autorstwa Pana Krzysztofa Haładyny nawiązujące to pasji każdego biorącego udział w przedsięwzięciu Seniora. Projekt realizowała Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła pod kierownictwem ks. Mariusza Chachora, który podczas sobotniego spotkania opowiedział o zrealizowanym zadaniu oraz zachęcił wszystkich obecnych do udziału w podobnych inicjatywach w przyszłości.(Więcej informacji o projekcie Aktywni +)

W ostatnich latach  Gmina Łapsze Niżne  kierowała do Seniorów zaproszenia i zachęcała do udziału w różnych inicjatywach. Na terenie gminy   dwukrotnie był realizowany projekt Małopolski E-Senior, gdzie  Seniorzy  podnosili swoje kompetencje cyfrowe i uczyli się bezpiecznie korzystać z internetu. Kolejny projekt, z którego skorzystali nasi Seniorzy to projekt pn. „60+ Nowy wiek Kultury”, w ramach którego  można było uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

W roku  2019 w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy  odbyły się warsztaty teatralne dla Seniorów, które, jak się okazało w roku bieżącym, zaowocowały powstaniem Klubu Seniora o którym podczas spotkania opowiedziała pani Helena Klimczak. Dodatkowo wszystkim zebranym przedstawione zostały profesjonalne fotografie wykonane w ramach odbytych przez członków klubu warsztatów
Film z udziałem Seniorów z terenu Gminy Łapsze Nizne
Zdjęcia

Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie róż dla 20 najstarszych obecnych na sali Seniorów przez Wójta Gminy Łapsze Niżne oraz przekazanie wszystkim uczestnikom pysznych pierniczków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Frydmana i Łapszanki.

Przez kolejne punkty programu, jak zwykle z świetnym poczuciem humoru, poprowadził nas niezastąpiony pan Mieczysław Bizub z Łapsz Wyżnych.

Drodzy Seniorzy !

Wasze zaangażowanie i chęć współdziałania w różnych przedsięwzięciach to wartości nieocenione ! Jesteście wspaniałym  przykładem dla młodego pokolenia,  jak w pięknej złotej jesieni życia znaleźć energię na wspólne spotkania oraz chęć do odkrywania i dzielenia się swoimi pasjami !

Serdecznie dziękujemy !

 

Kategoria: