Finał konkursu edukacyjnego "Niezwyciężone Bohaterki Niepodległej"

czwartek, Wrzesień 29, 2022
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych  wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez IPN, którego celem było upamiętnienie jednej z Bohaterek odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Wybrana do konkursu została mieszkanka Łapsz Niżnych - Maria Wiśmierska, która została odznaczona Medalem Niepodległości przez prezydenta II RP Ignacego Mościckiego. Przed szkolnym zespołem stanęło szereg zadań. Trzeba było zebrać rozproszone informacje, materiały o działalności i zaangażowaniu na rzecz polskości Spisza wybranej Bohaterki. Kolejnym krokiem było powstanie scenariusza do filmu o Marii Wiśmierskiej, następnie odbyło się nagranie i montaż filmu.
21 września 2022 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbył się finał IV edycji konkursu edukacyjnego „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”, gdzie zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu. Drużyna z Łapsz Niżnych otrzymała wyróżnienie.
Na uroczystej gali finałowej zebranych gości powitał dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Andrzejczyk. Udział w gali wziął zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma, który podkreślił, że konkurs „Niezwyciężeni” jest jednym z najważniejszych projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży realizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.
Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych laureatom i wyróżnionym w konkursie zaprezentowano fragmenty przygotowanych przez nich filmów. Ostatnim akcentem gali był występ kobiecego duetu smyczkowego Pinky Loops z Bydgoszczy. W ich repertuarze znalazły się kompozycje własne, muzyka filmowa oraz znane utwory pop i rock w nowych aranżacjach. Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Organizatorzy gali przygotowali dla uczestników konkursu poczęstunek oraz możliwość zwiedzenia nowoczesnego muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Obecność na gali z pewnością ubogaciła wszytskich uczestników. Przedsięwzięcie dało możłiwość poznania wielu bohaterek, które walczyły o niepodległość Polski.
 
Żródło: Stowarzyszenie Dzieci i Młodzież Spisza - Elżbieta Łukuś
Poniżej  zamieszczamy link do przygotowanego przez uczniów i nauczycieli z Łapsz Niżnych  filmu i tekstu na temat życia Marii Wiśmierskiej
Link do filmu
Link do tekstu
 
Wszystkim osobom zaangażowanym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów !
 
 
 
 

 

Kategoria: