Barok na Spiszu 2023 - podsumowanie

czwartek, Sierpień 17, 2023

Muzyczne podróże były tematem przewodnim XI festiwalu Barok na Spiszu, Niedzica 2023, który odbył się w dniach 13-15 sierpnia. W tym roku koncerty miały miejsce w pięknych kościołach św. Bartłomieja w Niedzicy, św. Sebastiana Jurgowie i św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, w których to organizatorzy zabrali publiczność w fascynującą drogę przez czas i przestrzeń, odwiedzając muzycznie najznamienitsze ośrodki muzyczne barokowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kraje Nowego Świata oraz barokową Francję.

Wystąpił zespół Overtone, Katarzyna Wiwer z muzykami z Meksyku oraz Peru oraz zespół Scepus Baroque, który przygotował dla festiwalu kolejną muzyczną premierę, czyli program Podróż z Krakowa do Podolińca na Spiszu. Ten piękny i co rok wyczekiwany przez melomanów festiwal jak zwykle dopełniły miniwykłady prowadzone przez artystów oraz zwiedzanie kościołów z lokalnymi przewodnikami, którymi w tym roku byli: Maria Waniczek w Niedzicy, Józef Górka w Jurgowie, a także Barbara Kowalczyk i Alicja Wójtowicz w Łapszach Niżnych (tutaj też była okazja zwiedzenia muzeum w Sypańcu, gdzie można podziwiać pamiątki etnograficzne oraz sakralne).

Tegoroczna propozycja muzyczna zachwyciła licznie zgromadzoną publiczność, prezentując: różnorodność życia muzycznego w dawnej Polsce, niezwykle wzajemne wpływy pomiędzy muzyką europejską a indiańską i kulturą czarnych niewolników, a także niezwykłą subtelność i wyrafinowanie francuskiego smaku. Na festiwalu nie zabrakło też konkursu wiedzy związanej ze Spiszem, w którym nagrodą były pamiątki spiskie.

Festiwal organizuje fundacja Kulturalny Szlak. Mecenasami tegorocznymi byli Województwo Małopolskie, ZEW Niedzica SA, parterami Festiwalu: Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Bank Spółdzielczy Karpatia, Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydawnictwo Astraia, Powiat Nowotarski, Gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy.

Patroni medialni Festiwalu: Tygodnik Podhalański, Pieninyinfo.pl, Pieniny24.pl, MalopolskaOnline.pl, Gość Niedzielny, Radio Kraków, Na Spiszu, podhaleregion.pl, Kultura Podhala, Podhale24.pl,

GALERIA ZDJĘĆ na stronie: https://gok.lapszenizne.pl/

 

 

Kategoria: