Kolejny krok na drodze do realizacji IV etapu Szlaku wokół Tatr za nami! Umowa partnerska podpisana!

poniedziałek, Lipiec 22, 2024

17 lipca 2024 r. w kasztelu w Strażkach polscy i słowaccy partnerzy podpisali umowę partnerską na realizację projektu pt. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr - etap 4, który zatwierdzony został do realizacji w czerwcu tego roku w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.

Przybyłych gości powitali: pan Štefan Bieľak – przewodniczący Zgromadzenia EUWT TATRY, pan Bogusław Waksmundzki – wiceprzewodniczący Zgromadzenia EUWT TATRY oraz gospodarz miejsca – pan Peter Zibura – burmistrz Miasta  Spišská Belá.

Umowę partnerską  podpisali przedstawiciele:

- Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY (partner wiodący) – dyrektor Michał Stawarski,

- Miasta Spišská Belá (Główny Partner Transgraniczny) – burmistrz Peter Zibura,

 -Miasta i Gminy Czarny Dunajec – burmistrz Marcin Ratułowski,

- Gminy Jabłonka – wójt Stanisław Kasprzak,

- Gminy Łapsze Niżne – wójt Jakub Jamróz,

- Obec Štrba – starosta Michal Sýkora.

W trakcie spotkania przewodniczący Bieľak przedstawił dotychczasowe efekty tego przedsięwzięcia oraz zakres inwestycji zaplanowanych na lata 2025-2026 w ramach IV etapu projektu. Krótką informację na ten temat znaleźć można poniżej oraz w prezentacji Portable Document Format – Wikipedia, wolna encyklopedia

W latach 2014 - 2021 zrealizowano 3 etapy budowy Szlaku wokół Tatr współfinansowane ze środków unijnych przeznaczonych na polsko-słowacką współpracę transgraniczną. Dzięki temu już teraz Szlak wokół Tatr liczy ponad 170 km głównie asfaltowych ścieżek rowerowych, a korzystają z niego zarówno rowerzyści, jak i inni użytkownicy: rolkarze, spacerowicze, a zimą narciarze biegowi. Rocznie ok. 600 tys. osób. Wyposażony w miejsca odpoczynku i bezpłatne parkingi park&ride, pełen atrakcji i zabytków, Szlak wokół Tatr jest idealną propozycją na spędzenie wolnego czasu zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, jak i młodych, aktywnych osób.

Czwarty etap projektu koncentruje się na dalszym wzmacnianiu Szlaku wokół Tatr jako produktu turystyki transgranicznej.

 Dzięki zaplanowanej w projekcie rozbudowie infrastruktury rowerowej powstanie ponad 14 km nowych ścieżek w Polsce i na Słowacji, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu i uzupełniają wcześniej wykonane trasy łącząc je w długie nieprzerwane odcinki. Po stronie słowackiej kontynuowana będzie budowa głównej ścieżki rowerowej Szlaku wokół Tatr w tym:

-w Zdziarze w kierunku Monkowej Doliny o dł. 4,37 km,

-budowa nowego odcinka ścieżki rowerowej Štrba – Važec i Štrba – Lučivná o łącznej dł. 3,02 km.

Po stronie polskiej wybudowana zostanie ścieżka rowerowa łącząca Orawę z główną trasą Szlaku wokół Tatr na odcinku Chyżne – Jabłonka o dł. 6,74 km.

Powstanie też kolejna infrastruktura dla rowerzystów. Zabytkowe obiekty dzięki renowacji zostaną zachowane, a część z nich zyska nowe funkcje:

-ponad stuletnia stacja kolejowa w Czarnym Dunajcu tuż przy ścieżce rowerowej powstałej w 2015 roku, zostanie odrestaurowana i zaadaptowana na centrum obsługi użytkowników Szlaku,

-wyremontowana zostanie też elewacja Domu Ludowego w Łapszach Niżnych, w którym mieści się interaktywna ekspozycja przyrodnicza pogranicza przygotowana przez Gminę Łapsze Niżne w ramach III etapu przedsięwzięcia.

Użytkownicy szlaku uzyskają też bezpośrednio na trasie szlaku – w Kacwinie specjalne miejsca odpoczynku z małą architekturą – torem rowerowym, altaną. Planowana jest również promocja Szlaku wokół Tatr jako transgranicznego produktu turystycznego (wspólna kampania promocyjna w internecie z udziałem blogerów, wydanie mapy rowerowej, promocja oferty turystyki rowerowej na polsko-słowackim pograniczu w mediach społecznościowych, badanie i analiza ruchu turystycznego na Szlaku wokół Tatr, study press dla blogerów i dziennikarzy).

Łączna wartość projektu wynosi ponad 5 mln euro z tego  dofinansowanie unijne, które uzyskał projekt w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 to blisko 4 mln euro.

Projekt wdrażany jest w latach 2024-2026 w polsko-słowackim partnerstwie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY z 5 samorządami pogranicza polsko-słowackiego: Miastem Spiska Bela, Miastem i Gminą Czarny Dunajec, Gminą Jabłonka, Gminą Łapsze Niżne, Obec Strba.

Dzięki gościnności dyrekcji kasztelu, uczestnicy spotkania mieli także okazję zwiedzić ten obiekt znajdujący się bezpośrednio na trasie Szlaku wokół Tatr poznać jego fascynującą historię oraz bogatą kolekcję dzieł znakomitego malarza słowackiego - Ladislava Medňanskeho.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg  Polska-Słowacja 2021-2027.

 

Kategoria: