WAŻNE INFORMACJE DLA MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT DOMOWYCH I WOLNO ŻYJĄCYCH
WARUNKI UTRZYMANIA
Osoba utrzymująca zwierzę domowe jest zobowiązana do zapewnienia pomieszczenia:
- chroniącego je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi,
- z dostępem do światła dziennego,
- umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała.
2) Zapewnienia odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody.
3) Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.
4) Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
5) Zabronione jest puszczanie psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania, które umożliwi identyfikację ich właściciela lub opiekuna.
6) Pies na terenie nieruchomości musi przebywać za ogrodzeniem, które uniemożliwia jego ucieczkę i atakowanie przechodniów - niezachowanie należytej ostrożności może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie:
- zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany"
- zgodnie z art. 431 kodeksu cywilnego odpowiedzialność za wszystkie szkody, w tym pogryzienie przez psa niezależnie od tego, czy zwierzę było pod nadzorem czy też zabłąkało się lub uciekło, ponosi osoba która zwierzę hoduje lub się nim posługuje.
ZGŁASZANIE BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
- w dni robocze zgłoszenia przyjmowane są przez Urząd Gminy w godzinach pracy urzędu ( 7.30 – 15.30, wtorek 8.30 – 16.30), w pozostałym czasie zgłoszenia należy kierować bezpośrednio na Policję
SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
- bezdomne psy z terenu Gminy Łapsze Niżne przebywają w schronisku w Nowym Targu, ul. Kokoszków 101
- Odpowiedzialna adopcja to najlepsza rzecz jaka może spotkać te wspaniałe psiaki.
Schronisko czynne od poniedziałku do soboty włącznie w godzinach 8.00 – 15.00.
tel. 18 448 84 33
Zapraszamy na strony schroniska:
https://www.facebook.com/schronisko.nowytarg
KOTY WOLNO ŻYJĄCE
Koty wolno żyjące są to koty urodzone lub żyjące na wolności w stanie dzikim, w otoczeniu człowieka, bytujące głównie w piwnicach budynków mieszkalnych. Stanowią element ekosystemu miejskiego (wiejskiego również), a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się szczurów i myszy.
W Polsce status kotów (oraz innych zwierząt) wolno żyjących reguluje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Kot bezdomny – „to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały” (art. 4, ust. 8).
Kot wolno żyjący – „to zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka” (art. 4, ust 21), nie jest jednak zwierzęciem dzikim.
Koty wolno żyjące nie są kotami bezdomnymi – nauczone są życia na wolności, jej ograniczanie może wyrządzić im krzywdę. Mają prawo bezpiecznie żyć w miejscu ich bytowania, które stanowi dla nich naturalne środowisko życia. Takich kotów przeganiać, wyłapywać, wywozić, umieszczać w schroniskach, przesiedlać czy w jakikolwiek sposób utrudniać im bytowania w danym miejscu.
Koty wolno żyjące bytują w grupach liczących od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Zazwyczaj zachowują dosyć duży dystans w stosunku do ludzi, w tym również do swoich opiekunów.
Wszelkie działania podjęte przez osoby opiekujące się wolno żyjącymi kotami, powinny odbywać się z zachowaniem zasad współżycia społecznego tak, aby nie stwarzać uciążliwości dla mieszkańców, a jednocześnie zgodnie z wymogiem ustawowym humanitarnie traktować zwierzęta.
Nie oswajaj! Pamiętaj, że oswajanie „dzikich” zwierząt z obecnością człowieka może spowodować ich brak czujności w kontaktach z ludźmi, co może się dla nich skończyć tragicznie, bo z reguły dla wolno żyjących zwierząt (w tym oczywiście kotów) to człowiek jest największym zagrożeniem.