Festyn rodzinny „Bądźmy Razem”
W dniu 17 czerwca br. Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy oraz Rada Rodziców zorganizowały festyn rodzinny „Bądźmy razem”. Impreza plenerowa odbyła się przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy. Jej głównym celem było promowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie rodzin do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.
O godzinie 14.00 miało miejsce oficjalne otwarcie przez Dyrektora szkoły – Pana Piotra Góreckiego, który przywitał wszystkich i zaprosił do wspólnej zabawy. Podziękował też tym, którzy przyczynili się do organizacji festynu. W dalszej kolejności głos zabrała Pani Monika Pczelar, która w imieniu Rady Rodziców Szkoły Podstawowej i Szkoły Ponadgimnazjalnej powitała zaproszonych Gości i skierowała słowa podziękowania do wszystkich, bez których ten piknik nie udałoby się zorganizować: Wójtowi Gminy Łapsze Niżne – Panu Jakubowi Jamróz, Dyrekcji ZPO w Niedzicy – Panu Piotrowi Góreckiemu, Opiekunowi Samorządu Uczniowskiego – Pani Dorocie Magiera, nauczycielom, którzy przygotowali dzieci i młodzież do występów na scenie, dzieciom i młodzieży – za zaangażowanie w przygotowaniach do festynu oraz wszystkim rodzicom za wszelką pomoc i przygotowanie pysznych ciast. W części wstępnej zwrócono się też do sponsorów i innych osób, którzy dobroczynnie wsparli naszą inicjatywę. Podziękowania otrzymali:
- Pan Jakub Jamróz – Wójt Gminy Łapsze Niżne: wsparcie finansowe i ufundowanie głównej nagrody – rower.
- Pani Krystyna Milaniak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy: pomoc w organizacji festynu i udostępnienie miejsca.
- Pani Ewa Jaworowska-Mazur – Dyrektor SHS Niedzica Zamek: wsparcie finansowe, ufundowanie nagrody - noclegu na Zamku w Niedzicy i gadżetów.
- Pan Leszek Bajorek – Prezes ZEW Niedzica: ufundowanie 3 voucherów do restauracji „Dwór” oraz gadżetów.
- Pan Adam Święty – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej: zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom festynu.
- Pan Adam Dunajczan: zapewnienie pomocy medycznej podczas festynu.
- Pan Michał Furczoń – właściciel Karczmy „Zadyma” w Niedzicy: ufundowanie 3 voucherów do karczmy „Zadyma”, 3 voucherów do „Spiskiej krainy” i 1 vouchera na kręgle.
- Państwo Micherda – właściciele sklepu spożywczego w Niedzicy: ufundowanie słodkości i soczków dla naszych uczniów.
- Pan Andrzej Chmiel – Firma Andmix: ufundowanie napojów i udostępnienie oraz przewiezienie sprzętu.
- Państwo Szewczyk – właściciele gościńca H.A.T.A. w Niedzicy: pomoc w przygotowaniu grilla.
- Seniorzy Pienińskiego Domu Dziennego Pobytu w Niedzicy: prace przeznaczone na loterię fantową.
- Państwo Ścisłowicz: ufundowanie pamiątek regionalnych.
- Pan Marek i Pan Wiesław Gąsior – restauracja Hajduk: 3 vouchery.
Pogram występów był bardzo atrakcyjny i na wysokim poziomie. W pierwszej kolejności wystąpiły dzieci i młodzież zespołu regionalnego „Dunajec” pod kierunkiem Pani Danuty Milaniak. Kolejno na scenie pojawiały się przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami: Panią Haliną Milaniak, Panią Ewą Jamróz, Panią Joanną Kubicką i Panią Joanną Kopaczką. Następny występ pt. „Jak to chłopu zafciało sie baby z miasta” był inspirowany tekstem literackim „Żona modna” I. Krasickiego, a przygotowały go: Pani Halina Milaniak i Pani Dorota Magiera. W dalszej części na scenę wyszli uczniowie z klasy IVa, którzy przeprowadzili zajęcia fitnessu dla rodzin. Autorką programu była Pani Edyta Magiera. Później przyszedł czas na występ uczniów klasy III pt. „Dzień Ziemi” wraz z wychowawcą Panią Beatą Grońską. Po klasie III miały miejsce występy wokalne uczniów, które przygotowała Pani Magdalena Cieślik. A po nich nastąpiła recytacja wierszy laureatów konkursu „Niedzica w poezji”, za które odpowiedzialna była Pani Dorota Magiera i Pani Halina Milaniak. Pani Magdalena Dunajczan-Dolata przygotowała pokaz tańca współczesnego i akrobatyki, zadziwiając niejednego. Na koniec na scenie zagrał uczeń klasy VII i zespół „MAISTRY”. Za te występy odpowiedzialni byli rodzice muzykantów, w tym nasza nauczycielka – Pani Krystyna Pawlica. Programy artystyczne wzbogaciła dekoracja przygotowana przez Panią Barbarę Celuszak. Dodatkową atrakcją na festynie były zabawy dla dzieci i młodzieży, które były przerywnikiem między występami i umilały czas wszystkim.
Na festynie pojawiły się też inne atrakcje, a były to przede wszystkim stoiska i wystawy. Można było zobaczyć rękodzieło uczniów z naszej szkoły (rzeźba, obrazy malarskie, haft, zwierzątka z balonów, bukieciki, malowanki, wydzieranki), a także wystawa zdjęć zwycięzców laureatów konkursu „Niedzica w fotografii”. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy, które zorganizowała Pani Kinga Kapołka i stoisko fryzjerskie Karoliny Majerczak.
Uczennice z naszej szkoły – Klaudia Gałowicz, Edyta Satała i Ewelina Nowak – pod kierunkiem Pani Janiny Schlegel i Pani Eweliny Płachta-Krupa częstowały kiełbaską z grilla i szaszłykami. Pojawiły się też moskole i pyszne ciasta przygotowane przez Panie: Ewelina Górecka, Justyna Neupauer, Justyna Zubek, Angelika Butas, Lucyna Kordecka, Helena Majerczak, Monika Nowak, Natalia Dzieża, Bogusława Trybunia, Elżbieta Filipek 2x, Elżbieta Kopaczka, Monika Majerczak, Kinga Szeliga - Zając, Alina Strączek, Halina Strączek, Anna Pawelec, Krystyna Kłak, Ewa Utnicka, Teresa Sukiennik, Janina Molitorys, Anna Rusnaczyk, Anna Nowak, Ewa Kaszycka, Janina Krzysiaczek 2x, Marta Pojedyniec, Joanna Pitoniak.
Duży nakład pracy związanej z organizacją i obsługą festynu mieli także rodzice naszych uczniów – Panie: Monika Pczelar, Krystyna Bogaczyk, Justyna Kaczmarczyk, Elżbieta Kopaczka, Janina Krzysiaczek, Monika Knap, Jadwiga Reśczak, Monika Majerczak, Krystyna Pukańska, Ewa Kaszycka, Elżbieta Piątek-Skórnóg, Andrzej Horniczak, Michał Krzyszkowski, Andrzej Pczelar, Andrzej Chmiel, Elżbieta Filipek, Magdalena Kowalczyk.
Na festynie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu „Wiem, co jem”, zorganizowanego w ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Przeprowadziła go Pani Ewelina Płachta-Krupa. Uzupełnieniem była kampania „Zachowaj trzeźwy umysł” prowadzona przez Panią Magdalenę Dunajczan-Dolata.
Największą atrakcją okazała się loteria fantowa, na którą czekali chyba wszyscy. Losowanie głównych nagród było bardzo ekscytujące, uczestnicy festynu z niecierpliwością liczyli na szczęście. Ilość losów była zdumiewająca, bo liczyła aż 250. Pani Monika Pczelar i Wodzirej kierowali przebiegiem losowania głównych nagród. Nagrodę główną ufundowaną przez Wójta Gminy Łapsze Niżne zdobyła uczennica klasy VII – Aleksandra Kucharska.
Walorem zabawy rodzinnej były darmowe atrakcje dla dzieci, a w szczególności „dmuchańce”, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem przez młodszych uczestników zabawy. Te i inne atrakcje sfinansowała Rada Rodziców.
Mamy nadzieję, że festyn rodzinny „Bądźmy razem” stanie się tradycją naszej wsi, bowiem wzbudził on niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy tak licznie przybyli na piknik i wspólnie bawili się z całymi rodzinami.
ZPO w Niedzicy
Rada Rodziców