140-lecie OSP w Kacwinie

Wednesday, September 28, 2022

140 lat temu - w 1882 roku, mieszkańcy  wsi Kacwin utworzyli organizację mającą na celu obronę przed żywiołem ognia. Ta organizacja trwa do dziś. Stanowi przedmiot  dumy i wyzwala poczucie bezpieczeństwa nie tylko w społeczności Kacwina, ale również w każdej pobliskiej miejscowości.
25 września 2022 r. był dniem szczególnym dla sołectwa Kacwin. Druhom i druhnom z lokalnej jednostki  towarzyszyło grono wspaniałych gości, kolegów i koleżanek z sąsiednich OSP, mieszkańców  i reprezentantów instytucji publicznych i samorządu.

Jubileuszu 140-lecia jednostki OSP w Kacwinie  rozpoczęto uroczystą mszą świętą, której przewodniczył  Dziekan dekanatu Niedzica a zarazem Proboszcz Parafii pw. Sw Bartłomieja Apostoła w Niedzicy  -  ks. Józef Bednarczyk wraz z  ks. dr hab. Pawłem Maciaszkiem oraz Proboszczem Parafii pw. Wszytskich Świętych w Kacwinie ks. Władysławem Zapotocznym. Po zakończonym nabożeństwie,   wszyscy strażacy i zaproszeni goście przemaszerowali na plac przykościelny, gdzie nastąpiło ich oficjalne powitanie. W zgrupowaniu uczestniczyły następujące pododdziały:
- kompania honorowa Ochotniczej Straży Pożarnej z Kacwina, prowadzona przez zastępcę  naczelnika OSP Kacwin dh Łukasza Rataja;
- młodzieżowe drużyny pożarnicze Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie;
- kompania Strażaków z Gminy Łapsze Niżne pod dowództwem Komendanta Gminnego dh Józefa Sowy;
- Poczty Sztandarowe Ochotniczych straży Pożarnych z Gminy Łapsze Niżne, z OSP Sromowce Wyżne prowadzone przez dh Andrzeja Szpernogę;
- Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie pod kierownictwem kapelmistrza Antoniego Malca;
- Delegacje Strażaków ze Słowacji - Spišskiej Starej Wsi oraz Velkej Frankowej;
Dowódcą uroczystości był Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie – dh Adrian Magiera.

Ponadto uroczystość swoją obecnością uświetnili:
- Pan Edward Siarka - Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Poseł na Sejm RP oraz Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Małopolskiego;
- Pani Anna Paluch - Poseł na Sejm RP;
- Pan Janusz Barnaś - Zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu;
- Pan Jakub Jamróz - Wójt Gminy Łapsze Niżne;
- Pani Irena Rataj - członek Rady Powiatu Nowotarskiego;
- Pan Zdzisław Majerczak - Przewodniczący Rady Gminy Łapsze Niżne;
- Pani Zofia Mąka i Pan Marek Molitorys - członkowie Rady Gminy Łapsze Niżne z Kacwina;
- Pan Adam Święty - członek Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Nowotarskiego oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łapszach Niżnych;
- Pan Józef Radecki - sołtys wsi Kacwin;
- Pani Magdalena Wenit - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kacwinie;
- Mieszkańcy Kacwina.

Podczas uroczystości, po złożeniu meldunku przez Naczelnika jednostki, miało miejsce podniesienie flagi na maszt i odegranie hymnu państwowego. Następnie odznaczeniami uhonorowani zostali druhny i druhowie jednostki OSP z Kacwina zgodnie z Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Prezes OSP w Kacwinie - dh Stanisław Molitorys przedstawił historię jednostki. Zgodnie z Uchwałą Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie zostały wręczone pamiątkowe statuetki za duży wkład pracy społecznej oraz wieloletnią i aktywną działalność na rzecz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie. Prezes jednostki wręczył również  statuetki pamiątkowe dla zaproszonych gości.
Przed  zakończeniem ceremonii i złożeniem meldunku, miały miejsce przemówienia okolicznościowe. Następnie wszystkie delegacje uroczystym przemarszem udały się na poczęstunek do budynku Remizy OSP w Kacwinie, gdzie odbył się koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej połączony z prezentacją zdjęć archiwalnych jednostki.

 

Jeszcze raz składamy serdeczne życzenia, gratulacje i podziękowania za ofiarność i trud wkładany w bezinteresowną pomoc innym oraz pełną gotowość i zdecydowaną postawęw pełnieniu zadań na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia ludzi. Niech  służba drugiemu człowiekowi będzie źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania, a Święty Florian niech otoczy opieką Was i Wasze rodziny ! Wszytskiego dobrego !

Zdjęcia:
-fot. Łukasz Kowalczyk;
-Tygodnik Podhalański.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Kategoria: