10 Medali Mistrzostw Świata dla lekkoatletów Z Fundacji HANDICAP Zakopane !

Tuesday, July 12, 2022

Pewnie niewielu z Was wie, że Mieszkanka naszej gminy - Anna Szewczyk z Kacwina należy do Fundacji HANDICAP Zakopane, która  w dniach 19-25 czerwca 2022 r. w Nymburk w Czechach reprezentowała Polskę i wywalczyła aż 10 medali Mistrzostw Świata Sportowców z Zespołęm Downa SU-DS 2022 !

W VI Mistrzostwach w lekkoatletyce uczestniczyło 14 reprezentacji i ponad 120 zawodników zrzeszonych w SU-DS (Sport Union for Athletes with Down Syndrome) rywalizując o mistrzowskie tytuły w konkurencjach biegowych, skokach i rzutach, a także w tenisie stołowym.
W indywidualnych konkurencjach lekkoatletycznych rewelacyjnie spisali się zdobywając medale:

- Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), 15-latek z Makowa Podhalańskiego. w swoim pierwszym starcie w światowej imprezie – brąz w biegu na 800m.

- 18-letni Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) z Kościeliska, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy (SU-DS, VIRTUS) wywalczył brązowy medal debiutując w rzucie oszczepem.

Punktowane miejsca Mistrzostw Świata zajęli też pozostali zawodnicy Fundacji HANDICAP Zakopane, reprezentujący Polskę i Małopolskę:

- Klemens Zięba 7m bieg na 400m.

Po sukcesach indywidualnych zawodników Fundacji HANDICAP Zakopane, rozgrywano najbardziej emocjonujące – biegi sztafetowe. Kolejne sukcesy zanotowali Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z Małopolski. W sztafecie 4×100 m kobiet, Polki w składzie Magdalena Dąbrowska, Patrycja Strama (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Anna Szewczyk (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) i Zofia Dzięcioł, wywalczyły brązowy medal zajmując 3 miejsce za reprezentacją Włoch i Czech.

Chwilę później znów powody do radości dostarczyli Polacy, którzy w sztafecie 4×100 m, w składzie: Mikołaj Woźniak, Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Dominik Ulatowski zdobyli srebrny medal, ulegając jedynie Włochom.

W sztafecie 4×400 m kobiet Polki w tym samym składzie (Magdalena Dąbrowska, Patrycja Strama (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Anna Szewczyk (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) i Zofia Dzięcioł) zdobyły srebrny medal, za reprezentantkami Włoch.

Mężczyźni wystartowali również w sztafecie 4x400m i w składzie: Kamil Grabowski, Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Dominik Ulatowski, wywalczyli 3 miejsce i brązowy medal, za Włochami i Portugalią.
Po dwie zawodniczki i dwaj zawodnicy w każdej z medalowych sztafet Mistrzostw Świata SU-DS 2022 to sportowcy Fundacji HANDICAP Zakopane, reprezentujący Polskę i Małopolskę.

Drużynowo, 14-osobowa Reprezentacja Polskich lekkoatletów z Zespołem Downa, w tym 6 zawodników HANDICAPu z Małopolski wywalczyła 3 miejsce w klasyfikacji państw, za Turcją i Włochami.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !