Śniadanie Daje Moc w ZPO w Niedzicy

Monday, December 17, 2018

W celu zwiększenia świadomości naszych uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, włączyliśmy się w bieżącym roku szkolnym do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.

W ostatnim tygodniu listopada uczniowie wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach ochoczo wsparli nas rodzice uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne niesamowicie zachęcające przekąski.

Na szkolnym korytarzu przygotowano wystawę prac uczniów dotyczących zdrowego odżywiania, znaczenia warzyw i owoców oraz aktywności fizycznej. Podczas trwania długiej przerwy pani Magdalena wraz z uczennicami klasy VII, zachęcała dzieci do śpiewania " Hymnu Świeżaków" oraz zabaw ruchowych.

Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów.

Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

koordynator: mgr Magdalena Dunajczan-Dolata (nauczyciel wych. fiz.)

mgr inż. Ewelina Płachta-Krupa (nuczyciel technologii gastronomicznej z...)