Z krasnalami przez Wrocław

Wednesday, June 27, 2018

Dwa dni we Wrocławiu to stanowczo za mało! Z takimi wrażeniami powrócili uczniowie klas IV - VII Szkoły Podstawowej z Łapsz Wyżnych wraz z wychowawcami z wycieczki po stolicy Dolnego Śląska, którą odbyliśmy 14 i 15 czerwca 2018r. Bogaty program wyprawy, wspólnie mile spędzony  czas i świetna pogoda pozwoliły nam zyskać bardzo ciekawe doświadczenia.

       Po Wrocławiu oprowadzała nas pani przewodnik, a towarzyszyły jej na każdym kroku krasnale, czyli małe figurki krasnali, których w mieście jest aż 403. Nasi uczniowie znaleźli m.in. krasnala Słupnika trzymającego się latarni na moście z kłódkami, smutnego Więziennika za kratkami, Głuchaka, Niewidomka i W-skersa spacerujących po Rynku, zamyślonego Bibliofila z pasją czytającego książkę czy krasnali Strażaków biegnących z pomocą.  Wszystkie stworki dodatkowo nas zachęcały, by dokładnie się rozglądać i poznać, zwiedzić piękny Wrocław.

       Na trasie wycieczki znalazł się wpierw ogród botaniczny zachwycający ogromem niesamowicie kolorowych roślin, które zadziwiały różnorodnością kształtów i odmian. Uwagę wszystkich szczególnie przyciągnęły owadożerne rosiczki. Hydropolis to kolejne niesamowite miejsce, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o wodzie. Obiekt powstał w budynku dawnych wodociągów wrocławskich. Nasi uczniowie po wysłuchaniu pani przewodnik już wiedzą, że najwięcej wody ma w sobie ogórek, seler i szpinak. Rejs po Odrze to następna atrakcja stolicy Dolnego Śląska. Ze statku spacerowego podziwialiśmy miasto oraz kolejkę linową ponad rzeką służącą głównie studentom, aby z powodu częstych w mieście korków na drogach nie spóźnili się na wykłady w pobliskiej Politechnice Wrocławskiej.

       Wrocław widziany z góry mieliśmy okazję oglądać po wjechaniu windą na wieżę archikatedry. Miasto zachwyca budownictwem, wieloma pięknymi kościołami,  pasmem Odry przecinającej ulice, Starym Miastem. Pani przewodnik zwracała uwagę głównie na Ostrów Tumski będący pierwotnie wyspą. Zauroczeni światem wznoszonym przez ludzi odwiedziliśmy również świat zwierząt – ogród zoologiczny, który chociaż nie jest największy w Polsce, to posiada najwięcej gatunków zwierząt. Wrocławskie zoo zaczęliśmy zwiedzać od Afrykarium – ogromnego, czarnego obiektu mieszczącego wspaniałe zwierzęta Afryki, które jakby na nas czekały, aby je fotografować, szczególnie duża płaszczka chciała być uchwycona przez aparat fotograficzny z każdej strony! Niezwykłe wrażenie na uczestnikach wycieczki  sprawiła również Panorama Racławicka.  Nietypowy, ogromnych rozmiarów obraz w budynku specjalnie zbudowanym na potrzeby panoramy przypomina o zwycięskiej bitwie pod wodzą Tadeusza Kościuszki pod Racławicami w 1794r. oraz o powiązaniu miasta Wrocławia z dawnym polskim Lwowem. Śladem tego związku jest również Ossolineum – ośrodek kultury polskiej posiadający m.in. rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

       Warto podróżować i zwiedzać naszą piękną Polskę, warto uczyć się przyrody, historii, literatury nie tylko z podręczników. Przekonali się o tym uczniowie z Łapsz Wyżnych, którzy, chociaż zmęczeni drogą powrotną i staniem w korku na A4, już pytali: A dokąd następnym razem?

Beata Magiera

 

Back to Top